Wygodne dźwignie hamulcowe są niezbędnym elementem wyposażenia dobrego roweru miejskiego. Gwarantują one kontrolę nad rowerem w każdych warunkach, pewny i mocny chwyt przydaje się zimą i w deszczu. Znajdziesz tutaj klamki hamulcowe pasujące do różnego rodzaju hamulców: w tym dźwignie hamulca rowerowego do hamulców V-brake, do hamulców szosowych i rolkowych oraz dominujących obecnie hamulców tarczowych. Klamka hamulca przenosi siłę do zacisku. Nieodpowiedni dobór dźwigni może osłabić skuteczność hamulców. Szczególny typ dźwigni hamulców jakim są manetki szosowe, łączą w sobie funkcje operatora przerzutek i klamki hamulcowej. Za pomocą jednego uchwytu można za ich pomocą zmieniać przerzutki oraz hamować.
Klamki hamulcowe rowerowe Batavus, Gazelle, Sparta, Shimano i Saccon
Klamki hamulcowe rowerowe. W tej kategorii znajduje się duży wybór dźwigni hamulcowych. Znajdziecie tu zarówno klamki do hamulców rolkowych i bębnowych, jak i szczękowych typu Cantilever czy v- brake, a uzupełnieniem oferty są dźwignie do rowerów szosowych. W ofercie posiadamy również dźwignie hamulcowe z dzwonkiem, przeznaczone głównie do rowerów miejskich, jak również firmowane logo Batavus, Sparta czy Gazelle.
Klamki hamulcowe do rowerów miejskich i holenderskich
Klamki hamulcowe do rowerów holenderskich poprawiają przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Powinny się one cechować niezawodnością oraz trwałością. Wyroby takich marek jak Batavus, Gazelle, Sparta, Shimano oraz Saccon z pewnością do takich części należą. Przykładem może być tutaj klamka hamulcowa Batavus CL-33 z dzwonkiem. To bowiem produkt charakteryzujący się nie tylko funkcjonalnością hamowania, ale także dodatkowym elementem w postaci dzwonka. A ten pozwala rowerzyście na sygnalizowanie swojej obecności na drodze. Jest to szczególnie istotne w miejskich warunkach ruchu drogowego. Natomiast dźwignia hamulca rolkowego Gazelle HJ-3043AD lewa to kolejny przykład świetnej jakości akcesorium. Zaprojektowano je konkretnie dla użytkowników jednośladów holenderskiej marki. Dzięki jej precyzyjnej konstrukcji i ergonomicznemu kształtowi zapewnia ona skuteczne hamowanie przy minimalnym wysiłku. A to wydatnie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Zarówno Batavus, jak i Gazelle, znane są z produkcji dobrej klasy rowerów miejskich.
Jaka dźwignia hamulca roweru szosowego?
Kupując do naszego roweru dźwignię hamulca, należy rozważyć kilka aspektów. Po pierwsze musi być to właściwy typ. Modele szosowe nie tylko są zintegrowane z manetkami, ale mogą również współpracować z hamulcami szczękowymi lub nawet hamulcami tarczowymi hydraulicznymi. Kompatybilność w tej kwestii to podstawa. Poza tym dźwignie hamulcowe do rowerów szosowych są dostępne w różnych poziomach obsługi, od podstawowych modeli po dobrej klasy opcje z regulacją zasięgu i ergonomicznymi kształtami. Tutaj warto postawić na wygodny chwyt i łatwą obsługę. Wyróżniają się w tej materii także popularne marki, takie jak Shimano, SRAM i Campagnolo. Trzeba się jednak upewnić, że będą one w pełni kompatybilne z przerzutkami i rodzajem zastosowanych w rowerze hamulców. Zazwyczaj decydującym argumentem w tej kwestii jest nasz budżet. Dla przykładu wyroby marki Shimano są wygodne w użyciu i oferują regulację zasięgu. Z kolei produkty firmy SRAM stały się równie popularne, posiadają szereg funkcji, w tym regulację zasięgu i punktu styku jednak współpracują tylko z innymi częściami od tego producenta. Części marki Campagnolo to z kolei świetna jakość oferująca wprost doskonałą wydajność i ergonomię.
Jakie klamki do hamulców rolkowych?
Klamki hamulcowe to kolejny istotny element każdego roweru. Zapewniają one bowiem kontrolę zatrzymywania się oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. W przypadku jednośladów z modelami rolkowymi wybór odpowiednich jest szczególnie ważny. Wpływają one bowiem na komfort użytkowania i skuteczność hamowania. Do najpopularniejszych modeli rolkowych wystarczą klamki hamulcowe typu V-brake. Z kolei wersje cantilever to typ mniej popularny, stosowany głównie w rowerach vintage. Wymagają one klamek hamulcowych typu cantilever. Do jazdy miejskiej warto wybrać modele wygodne w użyciu, z szeroką łapą. Z kolei do sportowej przydadzą się wersje o lekkiej konstrukcji. Jazda turystyczna wymaga za to modeli zapewniających komfort i kontrolę podczas długich dystansów. Warto postawić także na wyroby takich marek jak Shimano lub Tektro. Oczywiście należy się upewnić, że okażą się one w pełni kompatybilne z typem hamulca w naszym rowerze. Powinny także zapewniać wygodny chwyt i łatwą obsługę. Warto ponadto rozważyć ich regulację.