Osłona łańcucha rowerowego to akcesorium najczęściej spotykane w rowerach miejskich i holenderskich. To bardzo praktyczny element wyposażenia roweru, jego głównym zadaniem jest ochrona ubrania przed zabrudzeniem smarem rowerowym. Jednak dobre osłony chronią również łańcuch przed wodą, błotem i piaskiem co wydatnie wydłuża sprawność i trwałość napędu w rowerze.
Osłona łańcucha rowerowego
Osłona łańcucha rowerowego to jeden z atrybutów jakie posiadają rowery miejski i rowery rekreacyjne. Osłony łańcucha dzielimy na osłony pełne i otwarte. Pełne osłony łańcucha posiadają rowery holenderskie oraz niektóre modele rowerów miejskich z poza kraju tulipanów. Pełna osłona łańcucha to idealne rozwiązanie do poruszania się rowerem po mieście. Pełna osłona posiada dwie najważniejsze cechy, chroni łańcuch, zębatki i korbę czyli układ napędowy roweru przed warunkami atmosferycznymi, a co za tym idzie wydłuża maksymalnie proces zużywania się części rowerowych. Dodatkowo pozwala użytkownikowi roweru w mieście na jazdę w codziennym ubraniu bez konieczności przebierania się w obcisłą odzież sportową. Mamy pewność, że nasze spodnie, płaszcz czy spódnica nie wkręcą się w łańcuch ani nie zabrudzą. Pełna osłona łańcucha zakładana jest do rowerów miejskich posiadających biegi w tylnej piaście np. Shimano Nexus 3, Nexus 7, Nexus 8 lub Sturmey Archer czy SRAM 3.
Otwarta osłona łańcucha jest dużo częściej spotykana zarówno w rowerach górskich, trekkingowych jak i w rowerach miejskich. Otwartą osłonę łańcucha najczęściej stosuje się w rowerach z przerzutkami zewnętrznymi.
Osłona łańcucha rowerowego
Osłona łańcucha rowerowego to rodzaj jego ochrony, która nie jest całkowicie zamknięta. Zazwyczaj składa się ona z jednej lub dwóch części mocowanych do ramy. Stosuje się je często w rowerach miejskich i trekkingowych, ponieważ chronią przed brudem i wodą, jednocześnie zachowując lekkość i estetykę pojazdu. Osłona łańcucha Batavus P-561 to model wykonany z trwałego tworzywa sztucznego. Posiada ona przezroczystą część, która pozwala na obserwację mechanizmu podczas zmiany biegów. Cechuje się ona ponadto łatwością w montażu i demontażu i nadaje się optymalnie do rowerów miejskich i trekkingowych. Z kolei osłona łańcucha Gazelle Bosch G4 to model wykonany z aluminium. Posiada ona aerodynamiczny kształt, który zmniejsza opory powietrza. Dodatkowo wyposażono ją w odblask poprawiający widoczność w nocy. Ona również cechuje się łatwością w montażu i demontażu. Nadaje się za to optymalnie do rowerów elektrycznych i hybrydowych. Akcesoria te mają wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie i estetyczne. Chronią przed brudem i wodą, a także są dostępne w różnych kolorach i modelach. Nie zapewniają jednak takiego samego poziomu ochrony jak modele typu zamkniętego. Mogą też nie chronić przed błotem i śniegiem. Zdarza się też, że są mniej trwałe.
Otwarte osłony łańcucha rowerowego – rodzaje i zastosowania
Otwarte osłony łańcucha rowerowego to popularny wybór wielu rowerzystów. Oferują one bowiem ochronę przed brudem i wodą przy zachowaniu lekkości i estetyki roweru. Dostępne są w różnych typach i modelach, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji. Istnieje ponadto kilka głównych ich typów. Jednoczęściowe to najprostszy z nich, mocowany do ramy roweru za pomocą śrub lub zacisków. Zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego lub aluminium. Osłony łańcucha dwuczęściowe składają się za to z dwóch elementów połączonych ze sobą za pomocą zawiasów lub zatrzasków. Oferują one większą ochronę niż wersje jednoczęściowe. Modele typu półotwartego pokrywają tylko górną część mechanizmu napędowego, pozostawiając dolną część odsłoniętą. Są lżejsze i bardziej przewiewne niż odmiany pełne, ale zapewniają mniejszą ochronę. Akcesoria te można też podzielić ze względu na materiał wykonania – z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali. A także mocowania – tutaj w grę wchodzą śruby, zaciski lub zatrzaski. Innym sposobem podziału jest zastosowanie. Są na przykład osłony łańcucha do rowerów miejskich, w których łańcuch jest narażony na brud i wodę. Są także modele do rowerów trekkingowych, które zapewniają ochronę podczas wycieczek po różnych trasach. W końcu do rowerów elektrycznych i hybrydowych poleca się wersje, które chronią przed kurzem i brudem generowanym przez silnik elektryczny.