Rowery ostre koło to jednoślady z tak zwanym napędem na sztywno, bez wolnobiegu. To klasyczna, prosta i historyczna wręcz konstrukcja. Na stronach naszego sklepu internetowego można znaleźć ciekawy wybór tych jednośladów. Rower ostre koło Creme Vinyl Uno Space Opal M to na przykład klasyczny model miejski o stalowej ramie i widelcu ze stali Cromoly. Posiada on ponadto niezawodne komponenty, takie jak piasta flip-flop z zębatką z wolnobiegiem i bez, opony Michelin i hamulce F&R Caliper. Stylowe akcenty, takie jak głębokie obręcze i pięknie wykończony kokpit z 1-calowym mostkiem, nadają mu do tego niepowtarzalny charakter. Z kolei rower torowy do miasta KOGA Senko Fix 53 to nowoczesny model przeznaczony zarówno do jazdy po torze, jak i po mieście. Wyróżnia się on wysoką jakością wykonania, lekką konstrukcją i stylowym designem. Posiada on także aluminiową ramę oraz karbonowy widelec. To świetny wybór dla osób, które szukają lekkiego, zwrotnego i stylowego jednośladu.
Co to jest rower ostre koło?
Rower ostre koło, znany również jako fixed gear, to jednoślad ze sztywnym napędem, bez wolnobiegu. Oznacza to, że koło tylne kręci się zawsze w tym samym tempie co korba, niezależnie od tego, czy pedałujemy do przodu, czy do tyłu. Dlatego też trzeba na nim nieustannie pedałować, nawet podczas zjazdu z górki. Poza tym pedałowanie w tył oznacza cofanie się. Prosta konstrukcja tego pojazdu sprawia, że jest on niezawodny i łatwy w utrzymaniu. Poza tym rowery ostre koło są zazwyczaj lżejsze od tych z wolnobiegiem, co czyni je bardziej dynamicznymi. Jazda na takim jednośladzie wymaga jednak oczywiście pewnej umiejętności i wprawy. Nauczenie się hamowania bez wolnobiegu i ruszania z miejsca na światłach może być początkowo trudne, ale daje dużą satysfakcję. Do wad ostrego koła należą przede wszystkim trudności w hamowaniu i ruszaniu oraz mniejsze możliwości terenowe. Poza tym nie posiada on na wyposażeniu wszystkich tych części, które odpowiadają za płynną zmianę przełożeń – przerzutek, manetek, kasety, czy też zębatek.
Jak bezpiecznie jeździć na ostrym kole?
Przede wszystkim, żeby dobrze opanować technikę jazdy, trzeba wyrobić sobie nawyk ciągłego pedałowania. Szczególnie nietypowe jest bowiem hamowanie, dość nieintuicyjne. W takim jednośladzie brakuje bowiem hamulca. W związku z tym kiedy potrzebujemy się zatrzymać lub zredukować prędkość, musimy po prostu wolniej pedałować. Profesjonaliści akurat taki sposób bardzo chwalą. Natomiast dla amatorów jest to nowość, do której muszą przywyknąć. Może to być także problem prawny, ponieważ zgodnie z kodeksem ruchu drogowego rower musi posiadać przynajmniej jeden hamulec. Dlatego też zaleca się założenie hamulca z przodu. I tutaj także pojawia się problem. Intuicyjne bowiem naciśnięcie manetki może spowodować swoisty przelot przez kierownicę przy większych prędkościach. Do czynności, które należy wytrenować, należy również wsiadanie i zsiadanie z ostrego koła. Może ona stanowić trudność, ponieważ ostre koła posiadają specyficzne pedały z noskami lub zatrzaskami. Opanowanie takiej jazdy – jak podkreślają jednak eksperci oraz fani dwóch kółek – przynosi dużą satysfakcję.