Liczba produktów: 36
Rowery składane to klasyczne rowery wyposażone w przeguby w strategicznych miejscach, które pozwalają na zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez rower w czas jego nieużywania.
Historia tego typu konstrukcji sięga początku XIX w. – były to tradycyjne rowery holenderskie, w których możliwy był łatwy demontaż kół, kierownicy oraz siodełka. Na środku ramy znajdował się zawias, który po odblokowaniu pozwalał złożyć rower, zmniejszając jego rozmiar o mniej więcej połowę. Rowery składane były używane przez wojska szwajcarskie, niemieckie, francuskie oraz brytyjskie w okresie I wojny światowej. W późniejszych latach idea składanego roweru trochę przygasła – głównie przez popularyzacje deskorolki i rolek jako środków transportu na bliskie odległości. Obie te metody były dużo mniejsze, lżejsze oraz bardziej mobilne od roweru. W tym czasie producenci rowerów składanych nie próżnowali – powstawały kolejne modele tworzone przez duże koncerny, które starały się eliminować wady modeli z przeszłości. W roku 1984 powstała firma Dahon, której siedziba znajdowała się w Cambridge, a fabryki w Tajwanie. Rowery składane stały się specjalnością firmy Dahon – ich produkcja od czasów założenia firmy obejmuje każdy rodzaj rowerów – pełnowymiarowe z męską wersją ramy, rowery miejskie, szosowe, dziecięce, a także elektryczne.
Rower składany to idealne rozwiązanie dla ludzi, który posiadają mało miejsca na przechowywanie roweru – brak piwnicy lub przestrzeni przeznaczone do przechowywania rowerów znika w momencie posiadania roweru składanego. Ich gabaryty w momencie złożenia ulegają znacznemu pomniejszeniu dzięki czemu możliwe jest przechowywanie takiego roweru nawet pod łóżkiem. Kolejną możliwością jaką daje rower składany jest możliwość przechowywania go w samochodzie – w przypadku dalekich dojazdów do pracy, w celu uniknięcia stania w korku, możliwe jest zaparkowanie auta na parkingu i dojazd przez centrum na rowerze.
Rowery składane firmy Dahon, zależnie od wielkości, mogą korzystać ze składania wzdłuż osi pionowej lub poziomej. Pierwsza opcja jest bardziej powszechna, łatwiejsza do realizacji oraz użytkowania. Opcja składania wzdłuż osi poziomej jest nieco bardziej skomplikowana na etapie projektowania roweru – konieczne jest prowadzenie linek pod ramą w specjalnym systemie umożliwiającym łatwe złożenie roweru. Oba mechanizmy wykorzystują zawias oraz możliwości regulacji wysokości kierownicy oraz siodełka. Po złożeniu roweru w jego środkowej części konieczne jest obniżenie wysokości podzespołów, aby osiągnąć minimalne rozmiary roweru po złożeniu. Po rozłożeniu oczywiście konieczne jest ponowne ustawienie wysokości siodełka oraz kierownicy. Aby możliwe było maksymalne obniżenie rozmiarów firma Dahon umożliwia złożenie lub całkowite odczepienie pedałów na czas przechowywania roweru. Proces składania i rozkładania roweru Dahon został szczegółowo pokazany na tym filmie:
Rower składany Strida na tle konkurencji wyróżniają się innowacyjnym kształtem ramy – jej konstrukcja jest trójkątną. Na dolnych wierzchołkach trójkątnej ramy osadzone zostały koła wraz z hamulcami tarczowymi. Górny wierzchołek stanowi kierownica. Siodełko w tym modelu posiada regulacje wysokości i zostało umiejscowione na ramie nad tylnym kołem. Do złożenia roweru Strida nie jest konieczne posiadanie żadnych narzędzi – wszystko można wykonać samemu w dowolnym momencie. Przekłada się to na wygodę użytkowania, szybkość składania i rozkładania oraz mobilność. Strida charakteryzuje się tym, że jej złożenie trwa kilka sekund, a rozmiary po złożeniu są bardzo małe. Jak złożyć rower Strida doskonale obrazuje ten film:
Wybór roweru składanego nie różni się niczym od wyboru klasycznego roweru. Należy zwrócić głównie uwagę na to jakiego typu lub do czego dedykowany jest rower. Rowery składane, tak samo jak klasyczne rowery, mogą różnić się wyposażeniem. Dla mniej wymagających produkowane są rowery wyposażone w 16 calowe koła, przekładnie wewnętrzną Shimano Nexus 3 wraz z hamulcem torpedo. Takim modelem jest Dahon Curve i3. Dla wymagających użytkowników istnieją rowery Dahon wraz z dziewięciobiegową zębatką, 24 calowymi kołami i układem hamulcowym opartym o tarcze i hydraulicznie sterowane zaciski, np. Dahon IOS D9. Wszystko zależy od preferencji i wymagań użytkownika – istnieje dużo modeli, które posiadają zróżnicowane wyposażenie.
Do jednych z najpopularniejszych modeli rowerów składanych Dahon należy Dahon Mariner D7, który charakteryzuje się klasycznym wyglądem oraz kołami w rozmiarze 20 cali, które umożliwiają sprawne i dość szybkie przemieszczanie się po terenach miejskich. Za zmianę biegów tym modelu odpowiada siedmiorzędowa kaseta Shimano wraz z osprzętem od tej firmy. Rower ten przeznaczony jest dla osób o wzroście od 142 cm do 188 i wadze maksymalnej 105 kg. Sam rower waży nieco ponad 11 kilogramów, co wraz z możliwością złożenia czyni go łatwym w transporcie.
W ofercie firmy Dahon znajduje się również model wyposażony w 26 calowe koła – Dahon Cadenza D27. Model ten wyposażony jest, oprócz wspomnianych kół 26 cali, w przednia i tylną przerzutkę, które zapewniają 27 przełożeń (3 biegi z przodu, 8 biegów z tyłu). Jest to model oznaczony jako MTB – dlatego też został wyposażony w hamulce tarczowe, które znacznie wpływają na bezpieczeństwo użytkownika oraz na dystans hamowania. Rower, jak wszystkie z oferty, jest składany wzdłuż osi pionowej. Oznacza to, że po zwolnieniu przegubu Lock Jaw rower składa się stykając ze sobą przednie oraz tylne koło. Po złożeniu rower ma rozmiary 90 x 80 x40 cm. Waga całego roweru to jedyne 13,5 kg. Rower kierowany jest do osób o wzroście od 155 do 195 cm oraz maksymalnej wadze 110 kg.
Firma Dahon posiada w swojej ofercie również rower elektryczny – Dahon Ciao E7i. Rower ten wyposażony jest w 20 calowe koła, wewnętrzną przerzutkę Shimano Nexus 7 oraz silnik TranzX o mocy 250 watów zasilanym przez baterię, umieszczą w bagażniku, o pojemności 396 watogodzin. Rower posiada sterownik umieszczony na kierownicy odpowiedzialny za dostarczanie informacji na temat przebytego dystansu, pozostałego dystansu na jednej baterii oraz aktualnej prędkości. Silnik posiada trzy tryby wspomagania rowerzysty – wybrany tryb ma wpływ na pozostały dystans do przebycia na jednym ładowaniu akumulatora. Silnik może wspomagać użytkownika przez cały czas lub postawić na ekonomię i wspomagać jedynie na przewyższeniach lub przy niskiej prędkości.
Warty uwagi jest również model Dahon Briza D8, który został wyposażony w 24 calowe koła oraz ośmiorzędową kasetę. Większy rozmiar kół pozwoli wygodniej przemieszczać się zarówno po terenach miejskich jak i podmiejskich. Nie jest to rower przeznaczony do długich podróży, lecz do dojazdu z punktu A do punktu B jest idealnym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku, gdy utrudniona jest możliwość przechowywania roweru. Ten model składa się do rozmiarów 90 x 82 x 37 cm – taki rozmiar pozwoli na przechowywanie roweru zarówno pod łóżkiem jak i w pomieszczeniach gospodarczych o malej powierzchni.
Oczywiście! Jakość wykorzystanych materiałów do konstrukcji przegubów oraz urządzeń blokujących stoi na najwyższym poziomie. Firmy produkujące rowery składane zajmują się tym od lat i projektowane przez nich zawiasy stoją na najwyższym poziomie – zazwyczaj są to opatentowane rozwiązania posiadające odpowiednie atesty. Po odpowiednim rozłożeniu i obostrzeń co do wzrostu i wagi nie ma możliwości, aby konstrukcja roweru została uszkodzona. Większość rowerów jest składana jest wzdłuż pionowej osi (zazwyczaj w centralnej części roweru znajduje się przegub, który pozwala na złożenie przedniej części pod kątem 90 stopni względem tylnej części), co wiąże się z wysoką wytrzymałością i sztywnością głównej ramy. Rower składany wzdłuż osi poziomej posiada przegub umieszczony pod ramą, co dodatkowo wpływa na zwiększenie sztywności ramy.
W naszej opinii rower składany to sposób na szybkie przemieszczanie się po zakorkowanym mieście. Ich gabaryty po złożeniu są bardzo małe, więc przechowywanie nie jest dodatkowym problemem – klasyczny rower zajmuje sporo miejsca i wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, aby przechowywać go bezpiecznie. Rower składany rozwiązuje ten problem całkowicie, ponieważ możliwe jest przechowywanie go nawet w domu. Dodatkowo mieszkając w centrum można go z łatwością przewieźć w windzie, rozłożyć po domem i dojechać komfortowo do pracy. Rowery składane nie oferują wysokich prędkości – małe rozmiary kół oraz ograniczenia ilości biegów wynikające z rozmiaru nie pozwalają na rozwinięcie wysokiej prędkości. Jednak pozwalają na przemieszczanie się na krótkich dystansach komfortowo ze stałą prędkością odpowiadającą warunkom miejskim. Dodatkowo, aby zwiększyć dystans jaki można przebyć na rowerze składanym, producenci oferują rowery wyposażone w silniki elektryczne wspierające kolarza na preferowanym trybie działania silnika. Rowery składane Dahon, niezależnie od wersji i modelu, wyposażone są zazwyczaj w większość podstawowych akcesoriów, niezbędnych do bezpiecznej i komfortowej jazdy (dzwonek, lampki, ekspandery, bagażnik, składane pedały, nóżka lub błotniki).